Ivartalanítási tudnivalók




Ez az írás legfőképpen olyan "kényszergazdiknak" íródott, akiknél megjelent cica és szeretnék ivartalaníttatni, mert nincsen gazdája. Az örökbefogadó gazdiknak is hasznos információk lehetnek, de rájuk nem minden érvényes.

Első és legfontosabb, kizárólag külső-belső parazitementesített cicát vigyünk ivartalanításra.

Műtét előtti parazitamentesítés:
Ha a cicák nem voltak, vagy 3 hónapnál régebben voltak féreghajtva, akkor a műtét előtt külső és belső parazitamentesíteni ajánlott. Külsőleg ugye a csepp, belsőleg pedig féreghajtó. Állatpatikában kérjünk tanácsot melyik cseppet és tablettát javasolják. (Cestal, drontal, milbemax, quanifen, bármelyik jó.)  A műtét előtt legalább 3 nappal ez történjen meg.
Kijárós és benti cicáknál is szükséges 3 havonta féreghajtás. Májkrémbe bele kell dugni a gyógyszert, ha éhesek csak úgy egészbe le fogják nyelni. Etetés előtt ezt kell odaadni a tálkában és meg fogja enni.
 
Elzárás:
Mindenféleképpen szükséges lesz őket a műtét előtt, után bezárni valahová. Ha teljesen kijárósak és nincsenek ilyen macskafelszerelés dolgok, akkor elég egy 5-10 cm magas falú tálca, alátét bármi, tepsi, ami legalább 40x50 cm-res és abba macskaalmot vagy földet is lehet a kertből tenni, naponta/2 naponta teljesen lecserélni.

Éhgyomor:
Műtét előtti napon legutoljára 18 órakor kapjanak enni nedves tápot, műtétig már semmi. Ezt csak úgy lehet megoldani, hogy már el lesznek utána zárva.
A műtét napján sem kaphatnak semmilyen ételt, vizet is csak előtte este 21 órakor.
Műtét napján ne kapjanak enni, este későn sem. Félrenyelés kockázata lehetséges, max. inni már a műtét napján 20-21 órától. A műtétet követő napon először nedves tápot kapjanak és keveset többször.
A fiúnál egyszerű a dolog, náluk a herezacskó marad, csak a golyókat szedik ki, nincsen varratszedés, nem kell gallérozni, gyógyszerezni.  A fiúkat a műtét után 1 éjszakára bent kell tartani elzárva, másnap már mehet ki kintre, ha nem gyulladt vagy duzzadt a pici sebnek a helye.
A lánynál ez már macerásabb. Műtéti varrat lesz a hasán, emiatt gallért fog kapni, hogy ne érje el a varratot, ne bontsa ki magának, ne piszkálja. Műtéttől számítva 10. napra vissza kell vinni varratszedésre. Varratszedés után még 1 nap gallér, utána mehet vissza kintre.
Varratszedésig pedig rajta kell lennie a gallérnak, és azért figyelgetni is kell, hogy le ne szedje. Jó alternatíva lehet a gallér helyett a műtéti ruha, állatpatikában, állatfelszerelés áruházban lehet kapni a céca méretének megfelelőt (kb. 4.000-5.000 Ft körül van) Alul zárt, felül patentos, ha nagy a cicára, akkor rá lehet fércelni segítséggel a bő helyeken, ki ne bújjon belőle. A lány cicák kicsit nehezebben ébrednek fel az altatásból. Gallérozás/ruházás alatti 10 napra is el kell zárni, vagy be kell vinni. A cicák a műtét után elesettebbek és jóval bújósabbak, igénylik az embertől a szeretetet.
A lánycicáknak a műtét után vagy antibiotikumot kell adni, amit a doki a műtét napján hazavitelkor ad, kb. 4.000 Ft vagy a műtét utáni 3. nap visszavinni a dokihoz egy szurira, ez benne van a műtét árában (a mi dokinknál). A gallér is benne van az árban. (a mi dokinknál)
A mi dokinknál reggel 9-ig kell vinni az aznapra műtétre előjegyzett állatokat, és este 17-18 óra között kell értük menni, addigra már ébren lesznek, lehet még kicsit kábán.
Szállító:
A cicákat külön műanyag cicaszállítóba kell leadni. Fressnapfba és Alphazooba szokott lenni akció 4.000-5.000 Ft között vannak az akciósak. Lehet ismerőstől is kölcsönkérni, akinek van cicája és fertőtlenítés után kerüljön visszaadásra.
Oltás:
Ha a cicák egyáltalán nem voltak még oltva, akkor a műtét után a varratszedésnél érdemes egy kombinált és veszettség elleni oltást beadatni nekik.

Kérdés esetén: catherinacicamentes@gmail.com

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések